0 yorum  |  Yorum Yap
Markalar Canon
Ürün Kodu: A9
Stok Durumu: 100
25,00 TL
  • Geometri Tahtası

   Geometri Tahtası, temel geometrik kavramların öğretilmesinde yardımcı olmak için ilköğretim okullarında kullanılan bir araçtır. Eğitim malzeme paketlerinin satıldığı kuruluşlardan temin edilebilir ya da kendimizin el yapımı olarak hazırlayabileceğimiz bir araçtır.

   Basit bir geometri tahtasını kare şeklinde kesilmiş bir tahta zeminle ve 25 tane çiviyle elde edebiliriz. Kare biçiminde kesilmiş bir tahta düzlemine eşit aralıklarla 5 dikey ve 5 yatay doğru çizeriz. Bu doğruların kesiştiği noktalardan her birine bir çivi yerleştiririz. Böylece kolayca bir geometri tahtası elde etmiş oluruz.

   Geometri tahtasında istenilen şekiller bir lastik yardımıyla, lastiğin çiviler arasında gerdirilmesiyle oluşturulur. Öncelikle sorulan bir soru basitleştirilir, daha sonra geometri tahtasıyla soruyu çözmeyi basitleştirecek figürleri oluştururuz.

   Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, Pisagor teoremiyle iki çiviyi bağlayan herhangi bir uzunluğu(segmenti) ölçebiliriz.

   Ya da geometri tahtası üzerinde oluşturulmuş kapalı bir alanı, alanlarını kolayca bulabileceğimiz basit geometrik şekillere bölerek bulabiliriz.

   Geometri Tahtası Ne İşe Yarar ?

   1) Geometri tahtasına lastiklerle üçgen kare vb.şeylerin şeklini yapabilirsin

   2) Matematiksel kavramların somutlaştırılmasında kullanılan bir diğer materyal ise geometri tahtasıdır.Geometri tahtası üzerine eşit aralıklarla yerleştirilmiş çivilerden oluşur.

   3) Dairesel ve kare olmak üzere iki çeşittir.Temel geometri kavrasmlarının öğretilmesinde büyük yarar sağlar.

   4) Geometri tahtası şekil yapmak için kullanılan bir matematik aletidir.

   5) Şekillerin köşelerini belirtir

   6) Bazı açıları yapmamıza yardım eder.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Doğrulama Kodu