0 yorum  |  Yorum Yap
Ürün Kodu: A7
Stok Durumu: 100
25,00 TL
  • Günlük yaşam materyalleri, çocuk için ev ve okul arasında rahat bir geçiş sağlamaktadır. Bu alandaki materyaller, çocuğun evde her zaman rastladığı araçlardır. Çocuklar evdeki bu araçlarla oynamayı, annelerini taklit ederek günlük ev işleri yapmayı çok severler. Fakat genelde evde çocukların bu araçlara dokunmasına izin verilmez. Gerçek hayatta kullanılan süpürge ya da çay fincanları ve bir demlik dolusu çayla karşılaşan çocuk bunların sahteleri olan oyuncaklarla oynamak yerine gerçekleriyle uğraşmayı tercih eder. Çocuğa çekici gelende okulda bu gerçek materyallerle istediği kadar çalışabilmesidir.

    Bu çalışmalar çocuğun çalışma düzeniyle ilk kez karşılaştığı yerlerdir. Önce çalışacağı materyali seçmeyi, masaya materyali getirmeyi ve uygun bir şekilde çalıştıktan sonra da materyali toplayıp yerine kaldırmayı öğrenir.. Bu süreç içinde çocuğun özellikle konsantrasyon, dikkatini toplama, el göz koordinasyonu, düzen anlayışı, öz denetim becerisi ve bağımsızlık algısı gelişir.

   Hareket koordinasyonunu kontrol etmeyi, sabırlı olmayı, odaklanarak çalışmayı ve olay sıralamasını öğrenirler.

   -Kendi sınırlarını ve yeterliliklerini geliştirmeyi öğrenirler; böylece üretkenliklerinin ve kendi güçlerinin farkına varırlar.

   – Matematik, okuma yazma, duyu ve evrensel düşünme için ön hazırlık yapmış olurlar.

   -Bir çalışmanın farklı aşamalarındaki mantıksal sırayı kavrarlar.

   Duyu materyallerinin amacı çocuğun duyularını etkileyerek çalıştırmak ve duyu algısının ayrıntı ölçeğini güçlendirmek ve inceltmektir. Beş duyu organımız bizlerin dünyaya açılan pencereleridir. İnsan beyni hayatının ilk yıllarında ne kadar çeşitli dokulara, görüntülere, tatlara, seslere ve kokulara maruz kalırsa o kadar gelişkin olur. Bir çocuğun çevresi uyaranlardan yoksunsa veya tesadüfen maruz kaldığı kadar bu beş duyu organını kullanırsa, keşfedemediği birçok duyudan habersiz bir zihin yapısına sahip olur. Böylece zihinsel temel fonksiyonları kısırlaşır. Eşleştirmek, gruplamak, tanımak ve farklılıkları ayırt etmek, bütünleştirmek ve soyutlaştırmak, tasnif etmek, aynı özelliklerde seriler yapmak duyu organları için egzersizdir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Doğrulama Kodu